Ukupno: 642016

Finalno natjecanje emisije “Pametna pitanja za pametne glave” održano na Hrvatskom katoličkom radiju

Obje ekipe finalista stigle iz Dubrovačke biskupije

U napetom finalu nagradne igre za djecu “Pametna pitanja za pametne glave” održanom 17. lipnja u studiju HKR-a, osnovna škola Cavtat - Svijećice pobijedila je osnovnu školu Župa Dubrovačka - Mlini - Ovčice.

Tijekom natjecanja uživo glasom i stasom u studiju HKR-a, finalisti: Mihaela, Anamarija i Romeo te Luciana, Josipa i Magdalena, dokazali su da su “pametne glavice” i da zaslužuju vrijedne nagrade koje im je pripremio HKR. Svi sudionici finala nagrađeni su Ilustriranim Biblijama mladih, Youcat Katekizmima, „Updateom - Ispovjedi se“ i Velikim Biblijskim kvizom s 1000 pitanja, trenirkama, kapama i majicama HKR-a, zlatnim i srebrnim medaljama i peharima, dok su brončane medalje pripale trećeplasiranoj ekipi OŠ Mate Lovraka u Zagrebu.

Nagrade su natjecateljima u podne, u prostorima Hrvatskoga katoličkog radija, uručili glavni urednik HKR Anto Mikić i ravnatelj radija Zvonimir Ancić. Natjecatelje su pripremali, i ujedno ih bodrili na natjecanju, vjeroučitelji Katarina Radonić iz Cavtata i Antun Končić iz Župe Dubrovačke koji su istaknuli vrijednost druženja, međusobnog zbližavanja i povezivanja natjecateljskih ekipa te utvrđivanja školskog gradiva. Tijekom natjecanja velika su podrška finalistima bile rezerve ekipa Martina i Ivona koji su s prvom postavom ekipa stigli iz Dubrovnika u Zagreb i iz režije napeto pratile čitavo natjecanje.

Druženje s finalistima nastavljeno je i u poslijepodnevnim satima.

“Pametna pitanja za pametne glave” zabavno je edukativna emisija, namijenjena osnovcima. U njoj su se tijekom ove školske godine telefonom natjecale 22 ekipe, s po tri učenika predstavnika, šestih razreda osnovnih škola sa svih strana Lijepe naše: od Draškovca na sjeveru do Grude na jugu i od Vukovara na istoku do Umaga na zapadu. I ove godine natjecanje je prekoračilo granice Lijepe naše jer se u njega uključio Katolički školski centar Petar Barbarić iz Travnika. Ekipe su pokazivale znanje, snalažljivost, brzinu i poznavanje prožimanja gradiva vjeronauka, povijesti, književnosti, geografije a bilo je čak i matematičkih zadataka. Nagradna igra imala je četiri  dijela:

– Slušaj tvrdnju pozorno, odgovori s: - točno ili - netočno! Svaka ekipa dobila je dvije tvrdnje i trebala je odgovoriti jesu li one točne ili ne.

– Tri netočnosti tražimo i ispravljamo! Svaka ekipa dobila je jednu Biblijsku zgodu u kojoj je tražila, i kad ih je pronašla, ispravila tri netočnosti. Biblijske zgode bile su vezane uz evanđelja proteklih nekoliko nedjelja.

– Odgovore znamo – asocijaciju otkrivamo! Postavljali smo tri pitanja, a točni odgovori na ta tri pitanja asocirali su natjecatelje na konačan odgovor – svaka ekipa rješavala je po jednu asocijaciju.

– Poredaj redom od prvog do posljednjeg! Natjecateljima smo naveli četiri osobe a oni su ih trebali poredati kronološkim redom, od najstarije do najmlađe, to jest od one koja je živjela u dalekoj do one koja je živjela u bližoj prošlosti.

Zahvaljujemo svima, koji su se, na bilo koji način, u „Pametna pitanja za pametne glave“ uključili, oni koji to nisu učinili, njima bismo suradnju u školskoj godini 2015/16. preporučili.

Snježana Kirinić Grubić

fotografije by Slavko Nedić

– 1. svi finalisti zajedno sa svojim vjeroučiteljima, ravnateljem HKR, voditeljem i urednicom emisije

- 2. svi finalisti zajedno sa svojim vjeroučiteljima, glavnim urednikom, ravnateljem HKR, voditeljem i urednicom emisije

objavio: Marija Stanić   datum: 18. 6. 2015.